O nas Pasieka Produkty Zamówienie Historia Galeria Kontakt Linki

Istnienie mojej pasieki datuję na rok ok. 1950. Powstała jako pasieka przydomowa u mojego dziadka Ludwika Pamuły we wsi Rzeszotary( przysiółek Gibałówka). Dziadek mój w tych latach był sołtysem tejże wsi.
Pasieka składała się z kilku uli drewnianych warszawskich. Kontynuatorem rodzinnych tradycji pasiecznych był mój ojciec Bronisław Pamuła, który w 1949 ożenił się z moją mama Felicją z domu Sikora i zamieszkali w jej domu rodzinnym we wsi Rzeszotary (przysiółek Polanki). Przy tym domu ojciec założył własną pasiekę. Było to kilka uli wielkopolskich.
Pierwsze zapiski z pasieki ojca datuję na 08.06.1958 r. Dotyczą one czerwienia matki, zawarte w karcie ula.
We wsi Rzeszotary oraz wsiach okolicznych istniało wtedy wiele pasiek przydomowych, a pszczelarze skupieni byli wokół Gminnego Koła Pszczelarzy w Świątnikach Górnych. Jako młody chłopiec pomagałem ojcu w prowadzeniu pasieki a także razem z nim brałem czynny udział w przeglądach pasiek w rodzinie i u znajomych taty. Z początkiem lat osiemdziesiątych udało mi się namówić tatę na wymianę uli warszawskich na korpusowe wielkopolskie. Moje zainteresowanie i ciekawość młodego jeszcze wtedy pszczelarza zaowocowało założeniem własnej pasieki we wsi Golkowice na działce po dziadkach mojej żony. Po śmierci taty w 1988 zaopiekowałem się jego pasieką, która istnieje przy domu rodzinnym w Rzeszotarach do dzisiaj.

Pasieka na Zalesiu

Pasieka na Zalesiu Pasieka na Zalesiu